ВІН ВІРИВ У БОГА ТА ДОБРЕ НАЧАЛО В ЛЮДЯХ

На свято Покрови Пресвятої Богородиці, який у нашому календарі співпадає з Днем захисника України, до Гатного завітали представники дисидентського руху, гості з Азербайджану, адже тут урочисто відкрили пам'ятник Валерію Марченку, українському журналісту, літературознавцю і перекладачу, дисиденту-правозахиснику. 

ПЕРЕДАТИ ДУХ ЛЮДИНИ

"Ідея створення пам'ятника належить голові Української Всесвітньої Координаційної Ради Михайлу Ратушному, з яким знайомий досить давно. Вона мене відразу зацікавила, адже Валерій Марченко - непересічна людина, яка поклала життя за свої переконання. У ході підготовки до створення робочої моделі у глині, спілкувався з багатьма соратниками Валерія, читав його твори, вивчав біографію.  Було дуже цікаво і складно, бо хотілося передати дух цієї людини, її мужність і разом з тим доброзичливість, його незабутню усмішку, складний психологічний стан.

Радився з колегами. Особливо допоміг професійними порадами видатний український скульптор Василь Корчовий.

 

І ось результат спільних зусиль в граніті габро", - розповідає скульптор Роман Захарчук.

 

І ГІМН ЗВУЧАВ НА ЧЕСТЬ ГЕРОЯ

 

Урочиста мить - очільник УВКР Михайло Ратушний, голова Гатненської сільської ради Броніслав Корицький та двоюрідний брат Валерія - Андрій Горбаль знімають біле полотнище. Порив вітру -  й здалося, що душа Валерія Марченка прилетіла сюди, щоб бути поруч з людьми, з якими разом довелося страждати в радянських таборах, з якими відстоювали право говорити рідною мовою, знати правдиву історію своєї землі, з якими боровся за права людини в рідній Україні. Саме про нього президент США Рональд Рейган сказав: «Його життя назавжди лишиться прикладом для всіх тих, кого глибоко хвилюють права українського народу».

Сивочолий Левко Григорович Лук'яненко пропонує виконати Гімн України й всі присутні в єдиному пориві підхоплюють: "Ще не вмерла України ні слава, ні воля"...

СПОГАДИ ПРО НЬОГО – ВІЧНІ

 

Настоятель церкви Покрови Пресвятої Богородиці УПЦ КП отець Назарій, отець Сергій з Красного Луча та духівник матері Валерія Марченка отець Валерій здійснюють чин освячення пам'ятника.

 

У сільському клубі, вщент наповненому гостями заходу, звучить літературна композиція про життя і творчість Валерія Марченка. Бурхливі оплески вдячних слухачів викликали виступи Олесі Зарицької та хору української народної пісні "Калина"

 

А далі своїми спогадами про побратима Валерія Марченка, роздумами про його життя і творчість поділилися Михайло Ратушний, політв'язні радянських таборів Левко Лук'яненко, Микола Горбаль, Василь Овсієнко, Олесь Шевченко, ініціатор перейменування Інтернаціональної площі в площу Валерія Марченка в Києві, депутат Київради Юрій Сиротюк, громадський діяч з Азербайджану, дослідник творчості В. Марченка Ельхан Нурієв, Андрій Горбаль, депутат районної ради, який зробив значний внесок у збір коштів на спорудження пам'ятника, Олександр Паламарчук.

 

 

rnrn

БІОГРАФІЧНА ДОВІДКА

Валерій Марченко народився 16 вересня 1947 року в Києві.

 

Навчався на філологічному факультеті Київського університету, одночасно вивчав тюркські мови у Бакинському університеті.

З 1970 року — співробітник газети «Літературна Україна». Протягом 19711972 років опублікував ряд перекладів з азербайджанської творів Сулеймана Сані АхундоваДжаліла Мамедкулізаде.

 

В період 19681973 були написані, але не опубліковані літературознавчі розвідки про Миколу Зерова («Русское наследие неоклассика»), публіцистичні статті «Київський діалог», «Страшний якийсь тягар» та інші. Друкувався у молодіжних виданнях Азербайджану і Туркменістану.

 

25 червня 1973 заарештований співробітниками КДБ. За вироком Київського обласного суду від 27 грудня 1973 року (відповідно до ст. 62 ч. 1 Кримінального кодексу УРСР «Антирадянська пропаганда та агітація»), засуджений до 6 років позбавлення волі в колонії суворого режиму і 2-х років заслання.

Відбував покарання у пермському таборі для політв'язнів № 35. В ув'язненні написав ряд публіцистичних нарисів, в яких висвітлював умови існування в'язнів у радянських таборах, трагічні події 1940-50-х років у Західній Україні.

 

Незважаючи на тяжку хворобу нирок, яка привела до інвалідності, Марченко відмовився писати заяву-каяття. Після звільнення жив у Києві. Довго не міг знайти роботу, згодом працював сторожем. Займався перекладами з англійської, писав публіцистичні статті — «Там, у Київських печерах» (1983), «Микола Гулак» (1982). Активно займався правозахисною діяльністю, розсилав листи-протести із засудженням існуючої тоталітарної системи. Рішуче виступив проти інструкції Міністерства освіти УРСР «Про посилення вивчення російської мови у школах України», яку назвав «найсвіжішим Валуєвським указом».

 

21 жовтня 1983 року вже важко хворого Валерія Марченка заарештовують вдруге і 13-14 березня 1984 року судять. Винним себе В. Марченко не визнав. В останньому слові він сказав, що «вірить у Бога та в добре начало в людях», що «завжди намагався робити людям добро». Він заявив також, що «держава мільйон разів завинила перед громадянами» та що він протестуватиме проти цього до кінця свого життя. В. Марченка визнали особливо небезпечним рецидивістом та засудили до 10 років таборів особливого режиму і 5 років заслання. Етапом був відправлений у пермські табори, де незабаром відмовили нирки.

 

Помер 5 жовтня 1984 року у тюремній лікарні в Ленінграді. Похований у Гатному поруч із прахом діда Михайла

 

У Гамбурзі вийшла в перекладі німецькою мовою книга про життя і творчість Валерія Марченка «Я не маю ні дому, ні вулиці». У різні роки побачили світ окремі видання творів В. Марченка: "Антон Олійник. Спогади", "Давня азербайджанська література в дослідженнях Агатангела Кримського", "Листи до матері з неволі", "Обличчям на схід. До 100-річчя з дня народження А. Ю. Кримського", "Занапащена Кліо".

 

Валерія Марченка 8 листопада 2006 року посмертно нагороджено орденом "За мужність" I ст. - за громадянську мужність, самовідданість у боротьбі за утвердження ідеалів свободи і демократії та з нагоди 30-ї річниці створення Української Громадської Групи сприяння виконанню Гельсінкських угод.

 

« повернутися до списку новин

Логін: *

Пароль: *