ЯК ГАТНЕНЦІ ВЕЛИКДЕНЬ СВЯТКУВАЛИ

Великдень- 2019 в Гатному

28 квітня православні християни східного обряду відзначали найвеличніше свято – світле Христове Воскресіння. Великдень символізує перемогу життя над смертю, звільнення від тягарів гріха, перехід в царину свободи і любові.

Святкування Великодня розпочалося з урочистого богослужіння, яке тривало у ніч з суботи на неділю. Перед його початком, люди збиралися ввечері біля храму на хресний хід зі співом молитов. Тисячі вірян прагнуили стати частинкою Великодньої нічної служби, аби першими почути звістку про Воскресіння Христове.

У  ніч на 28 квітня більшість жителів Гатного також поспішали до церкви,  адже за старовинною традицією перед Великодньою неділею не годиться спати, бо «хто спить, той все щастя проспить». На службу віряни традиційно беруть з собою кошики з наїдками: паскою, крашанками та іншим, щоб освятити їх до святкового столу.

Гатненці  мали змогу освятили великодні кошики в двох храмах, які знаходяться на території села:  церкві Покрови Пресвятої Богородиці УПЦ КП (вул. Покровська, 26) і в церкві Покрова Божої Матері і великомученика Артемія Антіохійського УПЦ МП (вул. Теремская, 12).

Зазвичай на пасхальному богослужінні віряни мають причаститися Тіла і Крові Христових, а після його завершення "христосуются" — вітають один одного словами "Христос воскрес!", "Воістину воскрес!".

Свято Великодня щороку в Гатному відзначає дедалі все більше  людей, як завжди чимало селян прийшли до храму із дітками. Не зважаючи на дрібний дощ, біля Храму Покрови Пресвятої Богородиці було людно, щоб освятити паски кошики ставали у декілька рядів.

Під передзвін церковних дзвонів та спів великодніх пісень настоятель Храму Покрови Пресвятої Богородиці отець Назарій урочисто освятив паски, писанки та все принесене у кошиках.

Потім освяченою їжею вдома розговлялися після тривалого Великого посту. Святкова трапеза зазвичай проходить у вузькому сімейному колі.

В українців здавна побутували чимало традицій обрядів та прикмет пов’язаних із святкуванням Христового  Воскресіння. Вважається, що на Великдень «Сонце грає» – в цей день воно веселиться на небі. Великдень в українців завжди асоціюється з крашанкою (писанкою), це символ вічності народу, вічного життя. Пофарбоване або розписане великоднє яйце створює особливий святковий настрій і вкупі з власноруч спеченою паскою (бабкою) є основним символом Великоднього Свята.

Вважалося, що великодня писанка чи крашанка може полегшити будь-яку хворобу та напасть. Також до кінця свят не викидали шкаралупки цих яєць. Великодніх прикмет та обрядів існує величезна кількість, що досі зберігаються в численній кількості родин.

Святкування тривають тиждень, який називається Світлою великодньою седмицею, а кожен із днів носить назву світлого – світлий понеділок, світлий вівторок і т.д.

Тож гарних вам свят і смачної паски!