ПАМ’ЯТКА щодо профілактики гострих кишкових інфекцій

Гострі кишкові інфекції – одні з найпоширеніших інфекційних захворювань, які можуть призвести до серйозних ускладнень, особливо у дітей. Зазвичай, гострі кишкові інфекції викликані бактеріями чи вірусами, які потрапляють в організм людини із зараженою їжею чи водою.

Шляхом передачі кишкових інфекцій є споживання зараженої їжі, вживання зараженої води, під час купання у забруднених водоймах, через брудні руки і предмети побуту.

Найчастіше збудники кишкових інфекцій знаходяться у сирій їжі тваринного походження (м’ясо, яйця, непастеризоване молоко, морепродукти), немитих фруктах та овочах.

Найпоширеніші симптоми гострих кишкових інфекцій – слабкість, підвищення температури, біль у животі, блювота і діарея.

Щоб вберегти себе від харчових отруєнь і гострих кишкових інфекцій вживайте лише ті продукти, у якості яких ви впевнені, дотримуйтеся 5 кроків до безпечнішої їжі:

Перший крок - Підтримуйте чистоту:

• мийте руки перед тим, як брати продукти чи готувати їжу

• мийте руки після відвідування туалету

• вимийте і продезінфікуйте всі поверхі і кухонне приладдя, що використовується для приготування їжі.

• захищайте кухню і продукти від комах, гризунів та інших тварин.

Другий крок - Відокремлюйте сиру їжу від готової:

• відокремлюйте сире м’ясо, птицю і морепродукти від інших харчових продуктів

• для обробки сирих продуктів користуйтеся окремим кухонним приладдям, зокрема ножами і обробними дошками

• зберігайте продукти у закритому посуді, щоб уникнути контакту між сирими і готовими продуктами

Третій крок - Ретельно готуйте їжу:

• ретельно прожарюйте чи проварюйте продукти, особливо м’ясо, птицю, яйця і морепродукти

• доводьте страви до кипіння, щоб переконатися, що вони готувалися при щонайменше 70°С.

• сік м’яса чи птиці при приготуванні повинен бути прозорим, а не рожевим

• ретельно підігрівайте приготовану їжу

Четвертий крок - Зберігайте їжу при безпечній температурі:

• не залишайте приготовану їжу при кімнатній температурі більш ніж на 2 години

• зберігайте приготовані страви гарячими (60°С) аж до подачі до столу.

• не зберігайте їжу надто довго, навіть у холодильнику

• не розморожуйте продукти при кімнатній температурі

П'ятий крок - Використовуйте безпечну воду і свіжі продукти:

• використовуйте чисту або очищену воду

• обирайте свіжі і незіпсовані продукти

• ретельно мийте овочі і фрукти, особливо, якщо вживатимете їх сирими

• не вживайте продукти, у яких закінчився термін придатності.

Купайтеся у безпечній воді, у чистих водоймах і відпочивайте лише на офіційно відкритих для відпочинку пляжах і рекреаційних зонах.

Віруси чи бактерії можуть потрапити в продукти харчування на будь-якій стадії шляху від виробництва до столу, тому кожен учасник процесу, від виробника до споживача, відіграють роль у запобіганні зараження їжі.

При виникненні перших симптомів звертайтеся до лікаря.

Будьте здорові!

Головний спеціаліст відділу державного нагляду

за дотриманням санітарного законодавства

Києво- Святошинського районного управління