ШКІЛЬНІ РОКИ ПОЗАДУ, ПОПЕРЕДУ - ЗНО

Невпинно летить час. Начебто ще зовсім недавно першокласники вперше переступили поріг школи, а днями вони вже попрощалися з букварем, випускники випробували сили на пробному зовнішньому незалежному оцінюванні, а нині посилено готуються до тестування з української мови та літератури, яке пройде 23 травня.
Саме про проведення ЗНО  (зовнішнього незалежного оцінювання) ми поспілкувалися з директором Гатненської ЗОШ Миколою Процем.

- У цьому році у нас 16 випускників. Кожен зареєстрований учасник зовнішнього незалежного оцінювання в 2017 році матиме право скласти тести не більш ніж із чотирьох навчальних предметів.
Результати зовнішнього незалежного оцінювання з трьох предметів: українська мова і література (українська мова), математика або історія України (період ХХ - початок ХХІ століття), а також один навчальний предмет за вибором випускника зараховуються як результати державної підсумкової атестації за освітній рівень повної загальної середньої освіти для випускників старшої школи загальноосвітніх навчальних закладів.
Тож, 23 травня всі наші учні здаватимуть ЗНО з української мови та літератури, 29 травня двоє наших школярів продемонструють свої знання англійської мови, 31 травня один випускник перевірить свої знання з математики, 2 червня 15 випускників пройдуть тестування з історії, 8 червня шість одинадцятикласників складуть тести з біології, а 12 червня  - з географії.
Наші учні проходитимуть ЗНО у Вишневому.
- Миколо Івановичу, як вважаєте, багато нинішніх випускників стануть студентами?
- Складно сказати. Приміром, торік у нас було сім випускників, з них шість продовжили навчання. Сподіваюся, що і цього року стануть студентами більшість старшокласників. Все покажуть тести.
- Які помилки найчастіше роблять випускники при проходженні ЗНО?
- Тести приймають досвідчені педагоги, яким відомі всі хитрощі школярів. Тому не варто брати будь-які шпаргалки, мобільні телефони чи диктофони, інші технічні засоби, бо при їх виявленні результати тестування будуть миттєво анульовані. Учні повинні зосередитись і розраховувати лише на власні знання.
В останні роки з'явилися шахраї, які торгують начебто відповідями на тести. Не спокушайтесь - ніхто не знає тестових завдань, а тому даремно витратите кошти.
Досить часто учні не можуть впоратися з хвилюванням і на тестуванні забувають всі накопичені роками знання. Тому варто навчитися проходити тести, старшокласники можуть ознайомитися з десятками схожих завдань і вибрати свою стратегію їх вирішення.
При проходженні тестування людина обмежена у часі, а тому хочеться якомога швидше прочитати завдання, щоб зекономити більше часу на його вирішення. Потрібно уважно, краще двічі, прочитати завдання, щоб дійсно зрозуміти суть, вловити ключові слова і спокійно переходити до пошуку відповіді.
Якщо учень не знає відповіді, краще не хвилюватися, а пропустити це завдання, цим ви зекономите час і матимете можливість повернутися до нього пізніше.
- А чи є зараз в школах профільне навчання?
- Нема. Лише трудове навчання. Хоча більшість після 9 класу визначається з майбутньою професією й обирають для подальшого навчання ПТУ, гімназії, коледжі. Саме тому є намір ввести ЗНО і після 9 класу.
- А скільки перших класів буде наступного навчального року?
- Вже подано більше 60 заяв - це два повноцінні класи. Але ще час є і, думаю, заяв буде більше 70, тому сформуємо три класи першачків.
- Миколо Івановичу, які позитивні зміни сталися в школі протягом цього року?
- Завдяки дієвій підтримці Гатненського сільського голови Броніслава Корицького, депутата районної ради Олександра Паламарчука, районного управління освіти, у цьому році поміняли батареї опалення і вікна, зробили ремонт актової зали, пробурена артезіанська свердловина, й тепер у нас чиста вода з глибини 120 м.
За підтримки заступника голови сільської ради Сергія Вітенка отримали форму для участі у військово-патріотичній грі "Джура".
Влітку плануємо зробити косметичний ремонт в аудиторіях, потребує капітального ремонту їдальня.
Вже виділені кошти й розпочинаємо ремонт підвального приміщення, де буде тир, зали для боротьби.
Є намір також дещо осучаснити територію школи.
- Дякую за інтерв'ю.

Розмову вів