ЗАХИСТИТИ ЗАХИСНИКІВ

Готуючись до зустрічі із засновником громадської організації воїнів-учасників АТО села Гатне, думав побачити людину віком під 50, а зустрів молодого 32-річного підполковника Віталія Негоденка, за плечима якого участь у миротворчих операціях в Косово та Ліберії, в Антитерористичній операції на Cході України.

Про миротворчу місію

"До Косово я потрапив у 2008 році. Стояли у регіоні, заселеному виключно сербами - це була їх вимога, адже ні тоді, ні нині Україна не визнавала незалежність Косово, а тому косовари-серби вважали, що саме український контингент багатонаціональних сил КФОР може убезпечити населення від албанців, яких в Косово переважна більшість. У наші обов'язки входило патрулювання зони відповідальності; забезпечення громадського порядку та недопущення збройних зіткнень між етнічними групами Косово.  Також чергували на блокпостах; супроводжували конвої та сербське населення через "албанську" територію.

Нам певною мірою пощастило, бо тоді конфлікт вже дещо вщух і за півроку мого перебування у колишній Югославській автономії наші хлопці не потрапляли у збройні протистояння між ворогуючими сторонами, - розповідає Віталій Петрович. - Трохи пізніше були 10 місяців перебування в Ліберії. У складі сил Місії ООН служив у  56 окремому вертолітному загоні.  Тут доводилося жити та працювати  у складному кліматі Африки, де у сезон дощів денна температура  +35,  при майже 100-відсотковій вологості, а потім стояла  нищівна спека. Дороги, у нашому розумінні цього слова, там взагалі відсутні. Тож, використовували виключно гвинтокрили. Доводилося знищувати незаконні злітно-посадкові майданчики контрабандистів, які намагалися вивезти з країни алмази, інші корисні копалини, червоне дерево, виконували патрулювання кордонів, здійснювали підтримку та прикриття з повітря військ Місії під час проведення миротворчих операцій. У різні куточки країни ми  доставляли  гуманітарні вантажі, харчові продукти, медикаменти тощо".

Про АТО

та формування української армії

Силу і міць сучасної української армії довелося формувати вже у боях за цілісність України. Колишні  міністри оборони Дмитро Саламатін (2012 рік) та Павло Лебедєв (2013 рік) виявилися ставлениками Москви, більше працювали на агресивного сусіда, ніж на українську армію.  Тому на початок АТО в Збройних силах України боєздатними були лише підрозділи, які брали участь в миротворчих операціях за кордоном.

Під час участі в Антитерористичній операції на Сході України  спецпідрозділ, до складу якого входив і Віталій Негоденко,  координував роботу місцевих органів влади,  різноманітних організацій, волонтерів, допомагав населенню прифронтової зони, налагоджував із ним зв'язки, залучаючи до співпраці.

"Нам стало відомо, що псевдовлада Луганська хоче поставити на крило музейний експонат. Звісно, як бойова одиниця він не представляв загрози, але після заяв сепаратистів про появу в них авіації, Росія могла завести на окуповані території бойові літаки. Тому було прийнято відповідне рішення і точковим ударом знищено цей літак", - ділиться спогадами Віталій.

Серед спецзавдань, які доводилося виконувати колишньому миротворцю - евакуації із фронтової зони жінок та дітей.

"Одного разу евакуювали із зони бойових дій кількох підлітків. Подивився, а на аватарці в телефоні у одного з них портрет батька-сепаратиста, - пригадує Віталій. -  Прикро було на душі, але діти не відповідають за гріхи батьків".

Про об'єднання учасників АТО

Горнило бойових дій на Сході України пройшли 36 жителів Гатного. Тому ініціативу створення сільської громадської організації учасників АТО підтримали не лише захисники цілісності України.

"Створення організації ініціював спільно із заступником Гатненського сільського голови Сергієм Вітенком. Провели установчі збори, підготували проект статуту, всі необхідні документи  та подали їх на реєстрацію. Діяльність нашої організації матиме декілька напрямів. Насамперед, слід об'єднати зусилля задля надання допомоги людям, які цього конче потребують. І допомога ця може бути найрізноманітнішою. Хтось втратив документи і не може довести, що перебував і воював у зоні проведення АТО, у когось скрутне матеріальне становище, хтось потребує фізичної чи психологічної реабілітації. Певні заходи зможемо провести  силами членів організації, в окремих випадках залучатимемо  спеціалістів. Переконаний, що  працюючи у Командуванні Сухопутних військ Збройних Сил України, зможу допомогти деяким бійцям, зокрема, у відновленні документів.

Вважаю, що особливе місце в діяльності нашої організації займатимуть заходи, спрямовані на патріотичне виховання та передвійськову підготовку старшокласників.

У країні тривають військові дії, а на весь район - лише один учбовий автомат.  Як можна на пальцях щось пояснити? Треба, щоб були й учбові гранати, й автомати, слід повноцінно готувати молодь захищати Батьківщину. А ще розповідати про події на Сході, про людей, які цілодобово захищають наш спокій, нашу незалежність, - ділиться своїми думками Віталій Петрович. - Слід також подбати про захист Малої Батьківщини. Вже зараз демобілізовані учасники АТО оберігають спокій односельців у складі громадського формування "Оберіг". Дуже важливо, щоб люди відчували себе захищеними, могли безпечно і у вечірній час ходити вулицями  Гатного. А вже наше об'єднання воїнів АТО дбатиме  про те, щоб і захисники  відчували себе захищеними".